Budownictwo wczoraj i dzis : Zunifikowana teoria architektury: Rozdział 8

Heydar Aliyev Center / Zaha Hadid Architects.
Hél.
Ne Binet Będziemy publikować Nikos Salingaros.
książka, Unified Architectural Theory, w serii rat, dzięki czemu jest cyfrowo dostępna dla studentów i architektów na całym świecie.
W poniższym rozdziale przedstawiono związki architektury z biologią oraz wpływ biologii na nasze postrzeganie formy.
Jeśli za nimi tęskniliście, koniecznie przeczytajcie tutaj poprzednie części.
Idea biologicznego połączenia z architekturą została zastosowana z kolei przez tradycyjnych architektów, modernistów, postmodernistów, dekonstruktywistów i, naturalnie, organiczną formę.
architekci.
Można powiedzieć, że zaproponowane przez architekturę powiązanie z biologią służy do wspierania dowolnego stylu architektonicznego.
Kiedy jest on stosowany tak ogólnie, wówczas połączenie biologiczne traci swoją wartość lub przynajmniej staje się tak zagmatwane, że nie ma znaczenia.
Czy istnieje sposób, aby wyjaśnić powstałą sprzeczność i zamieszanie.
Do tej pory architekci i naukowcy zainteresowani architekturą skupili się na morfologicznej imitacji natury.
Czasami jawnie, częściej implicite, formy naturalne, w tym formy biologiczne, zainspirowały konstrukcje ludzi.
Niemniej jednak uważam, że zrozumienie biologicznych korzeni architektury i urbanistyki wymaga innego składnika, niezależnego od strukturalnej imitacji.
Ten bardziej nieuchwytny aspekt problemu dotyczy tego, jak łączymy i postrzegamy formę na początek.
Jako taki ma więcej wspólnego z naszą wewnętrzną strukturą jako istotami ludzkimi, niż z bardziej ogólnymi strukturami biologicznymi.
Odpowiedzi można znaleźć w procesach poznawczych, percepcji i neurofizjologii.
Aby rozpocząć poszukiwania wpływu biologii na architekturę i urbanistykę, musimy ustalić ogólną mapę problemu.
Ponieważ jest to szeroki temat, warto podzielić go na serię pytań, takich jak poniższe.
To nie jest kompletny zestaw pytań, a jedynie punkt wyjścia do dochodzenia.
Dlaczego niektóre zbudowane formy przypominają formy biologiczne.
Jakie typy formularzy bardziej odpowiadają biologicznym prototypom.
3.
Czy istoty ludzkie są predestynowane do polubienia i poczucia komfortu przy pewnych rodzajach form.
Czy istoty ludzkie są również predysponowane do budowania pewnych typów form.
Czy warto naśladować formy biologiczne w tym, co budujemy.
Czy zyskamy więcej niż tylko przyjemność estetyczną.
na przykład korzyści fizyczne i psychologiczne.
ze środowiska, które oddaje istotę struktury biologicznej.
Czy możemy sami siebie uszkodzić, żyjąc w formach sprzecznych z formami biologicznymi i wokół nich.
Czy naprawdę rozumiemy strukturę biologiczną na tyle dobrze, aby naśladować wszystko poza jej powierzchownym wyglądem.
Te pytania mogą zapewnić naukowcom impuls do rozwiązania długotrwałych problemów związanych z tym, jak ludzkość odnosi się do swoich naturalnych i zbudowanych środowisk.
Chciałbym skupić się tutaj na związku między architekturą i urbanizmem z jednej strony i odziedziczonymi strukturami w ludzkim mózgu, które wpływają na funkcję.
Umysłu ., z drugiej strony.
Grupa innowacyjnych architektów i myślicieli zaczyna formułować podstawy dla nowej architektury, która wynika z ludzkich potrzeb i która jest wspierana przez lepsze zrozumienie struktury biologicznej.
Nasze poznawanie czyni nas ludźmi; to z pewnością jest odpowiedzialne za to, jak postrzegamy strukturę.
Dlatego ludzka neurofizjologia jest niezbędna do udzielenia odpowiedzi na przynajmniej niektóre z powyższych pytań.
Zamów tutaj Międzynarodowe wydanie Zunifikowanej Teorii Architektury i wydanie amerykańskie.
[patrz też: jaka temperatura na piecu, mrówka piekoszów, głębokość przemarzania gruntu ]

Powiązane tematy z artykułem: głębokość przemarzania gruntu jaka temperatura na piecu mrówka piekoszów