Skip to content

Ze swiata architektury – Od Bogoty do Bombaju: Jak zmieniają się „Wioska-miasta miast”

2 lata ago

803 words

Miasta-miasteczka.
Usme – Bogotá, Kolumbia.
Obraz.
Laura Amaya Umieszczona za mgłą, która kryje góry Bogoty, to dom Williama Oquendo.
To labirynt drzwi i okien, w którym z sypialni wchodzi się do kuchni, a łazienka wychodzi do salonu.
Pięć tysięcy 5000 kilometrów dalej w Rio de Janeiro, Gilson Fumaça mieszka na tarasie domu z trzema kondygnacjami przez jego dziadka, jego ojca, a teraz samego siebie.
Jest solidny; wykonane z cegły i zaprawy na parterze, beton na drugim i przypadkowe połączenie dachówek cynkowych i luźnych cegieł na trzecim.
Ostatnim jest wkład Gilsona, który poprawi się wraz ze wzrostem dochodów.
Po drugiej stronie świata w Bombaju (Mumbai od 1995 r.) Domy wkraczają na tory kolejowe, budowane i odbudowywane po niezliczonych próbach rozbiórki.
– Fizyczny krajobraz miasta jest w ciągłym ruchu ,.
Suketu Mehta zauważa w Maksymalnym mieście .
Schody zbudowane są z bambusowych patyczków i plastikowych toreb; rodziny mieszkają na chodnikach i pod wiaduktami w niepewnych domach zbudowanych rękami.
A podczas gdy Dharavi – podobno największy slumsy w Azji – ma lepszą jakość mieszkań, bieżącą wodę, elektryczność i bezpieczną dzierżawę ziemi, tak nie jest w przypadku większości nowych imigrantów w mieście.
Widok z domu Williama Oquendo, Barrio El Dorado – Bogota, Kolumbia.
Obraz.
Laura Amaya Bombay doświadczyła niedawnej fali masowej urbanizacji, ponieważ populacja Indii zmienia się z wiejskiego na miejski.
Nowe osiedla w Bombaju są nastawione na to samo, co slumsy latynoamerykańskie, które rosły od pokoleń.
Jednak gęstość miasta – 20 000 osób na kilometr kwadratowy w porównaniu z 4600 Bogotą lub 5,200 Rio de Janeiro – będzie wymagała innowacyjnej formy stopniowego rozwoju.
Jak zauważa Mehta, nie ma wystarczającej przestrzeni, aby każdy mógł być [w domu] na raz, z wyjątkiem sytuacji, gdy wszystkie ruchy snu i ruchy ciała są ograniczone do minimum. W kraju, który jest mniejszy niż 30 procent w mieście, Bombay zapewnia dom dla mieszkańców, którzy przenoszą się do miasta i odtwarzają wioskę.
Nieuchronnie wspólnota jest największym atutem nieformalnych osiedli.
Zapewnia siatkę bezpieczeństwa dla wrażliwych grup ludności, która nie zależy od chęci rządu, lecz od samoregulującego się mechanizmu wzajemnego wsparcia.
A biorąc pod uwagę, że przybywający mieszkańcy miast jeszcze nie dogonili prędkości transformacji miasta, jest to najbliższy związek z wioską – slumsy to wioska w mieście.
Dom Gilsona Fumaçy, Favela Santa Marta – Rio de Janeiro, Brazylia.
Obraz.
Z drugiej strony, Laura Amaya Bogotá, podobnie jak większość południowoamerykańskich miast, doświadczyła miejskiego rozwoju z najwyższą falą wiejskich migrantów, osiadłych w miejscach, w których powstały osiedla kryminalne.
Rosnąca liczba nowych mieszkańców miast w tak krótkim okresie stanowiła wyzwanie związane z zapewnieniem odpowiednich usług.
Nieformalne osady rozkwitły i tymczasowo złagodziły kryzys mieszkaniowy, ale do dziś jeden na pięciu mieszkańców miast w Ameryce Łacińskiej żyje w favelach, inwazjach lub barriach, ponieważ są one lokalnie znane.
Początkowo nielegalne i dość niepewne, wiele z nich stopniowo przekształciło się w społeczności, które z powodzeniem zostały włączone do tkanki miejskiej.
Wychodząc z nieformalnego charakteru rozwoju miast, transformacja miejska w Ameryce Południowej i Azji Południowej jest procesem całkowicie zależnym od czasu i pieniędzy.
Od squatterów po deweloperów miasteczek rosną stopniowo, reagując i zawsze dostosowując się do bezpośrednich potrzeb społeczności.
Mangal Kunj budynek mieszkalny przed budową wyższych pięter.
Bandra (W) – Mumbai, Indie.
Obraz.
Laura Amaya Kiedy po raz pierwszy wylądowałem w Bombaju, przeprowadziłem się na najwyższe piętro Mangal Kunj, budynku na przedmieściach Bandry.
Wynajęliśmy apartament na ostatnim piętrze całkiem nowego budynku, który nie miał więcej niż dziesięć lat.
Winda miała guziki na dwunastym piętrze i zakładaliśmy, że musiała zostać kupiona po okazyjnej cenie, biorąc pod uwagę, że było tylko osiem pięter.
Pewnego ranka, kiedy wybiegłem, aby rozpocząć długą podróż, ekran windy odczytał.
9 ..
Wkrótce wykonawcy uderzyli w dach, podnosząc worki z cementem i ładunki z cegły.
Trzy miesiące później, dawny penthouse Mangal Kunj jest umieszczony pomiędzy pierwotnym budynkiem na dole a dziełem budowlanym, które prowadzi do dziewiątego, dziesiątego, jedenastego i dwunastego opowiadania.
Budynek mieszkalny Mangal Kunj po wybudowaniu wyższych pięter.
Bandra (W) – Mumbai, Indie.
Obraz.
Laura Amaya Podobny przypadek postępującego rozwoju dzieje się w New Delhi na Uniwersytecie Ashoka, college u sztuk wyzwolonych w stylu Ivy League.
Etapowa budowa wymaga planowania budynków etapami i do różnych celów.
Nie tylko muszą bezproblemowo dostosować się do akademickich
[podobne: frezmet, nifco świdnica, macrosat ]

Powiązane tematy z artykułem: frezmet macrosat nifco świdnica